O Digistar 4

Współcześnie istnieje wielu producentów planetariów cyfrowych. Prześcigają się oni w rozwiązaniach technologicznych i stosowaniu nowinek takich jak projektory coraz wyższej rozdzielczości, efekty wizualne takie jak cienie, efekty atmosferyczne, płynne podróżowanie do dowolnego miejsca we Wszechświecie obserwowanego w dowolnej skali, używanie do obsługi coraz to nowocześniejszych gadżetów takich jak joysticki, ipady, kontrolery do gier itp.

W tym wyścigu mniejszy nacisk istnieje w zakresie interfejsu użytkownika. Jednak jest to zdecydowanie najważniejszy czynnik, ponieważ to łatwość konfiguracji, łatwość obsługi wpływa na efektywność prowadzenia pokazu na żywo i zadowolenia widzów. Planetarium cyfrowe Digistar 4 SP2 HD można by opisać parametrami takimi jak prędkość procesorów czy kart graficznych, rozdzielczość obrazu na kopule czy jego kontrast, ale we wszystkich tych parametrach, choć system ten byłby w czołówce nie byłoby widać tak wyraźnie jego przewagi jak w kwestii oprogramowania.

Rozciągający się na dwa panoramiczne monitory interfejs zawiera podgląd na kopułę i możliwość operowania obiektami takimi jak modele 3d, zdjęcia, panoramy i inne, w trybie przeciągnij i upuść. Operator ma możliwość tworzenia własnych zakładek, przycisków, suwaków, które będą spełniały dowolnie wybrane przez niego funkcje. Bogata biblioteka obiektów astronomicznych i modeli 3d pozwala na błyskawiczne dostosowanie się do potrzeb widzów.

System Digistar 4 jest wiodącym systemem planetarium na świecie o czym świadczy też fakt, że w samym tylko roku 2010 około 100 instytucji na całym świecie zdecydowało się zainstalować ten system. Dysponując nim, znajdujemy się w czołówce najlepiej wyposażonych planetariów na świecie.

Na 7-metrowej specjalnie przygotowanej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowych projektorów trójwymiarowe obrazu Kosmosu. W odróżnieniu od klasycznych planetariów tutaj możemy nie tylko oglądać aktualne położenie gwiazd, ale także podróżować po galaktykach czy też odwiedzać każdą z osobna planetę układu słonecznego. W naszym repertuarze znajdują się również specjalnie przygotowane dla Państwa filmy, które nie tylko w profesjonalny sposób opowiadają nam o otaczającym nas wszechświecie, lecz także zapewniają niezapomniane wrażenia audiowizualne.

Zapraszamy Państwa przez cały rok, mieścimy się w samym sercu promenady na najwyższym piętrze Gabinetu Figur Woskowych w sąsiedztwie Kina Eva.