Pokazy / Repertuar

Planetarium otwieramy 0,5 h przed pierwszym seansem w kinie Eva!

CUDA WSZECHŚWIATA

Zajrzyj głęboko w przestrzeń okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i udaj się w podróż przez miliardy lat wstecz by być świadkiem narodzin Wszechświata. W trakcie tej zapierającej dech w piersiach podróży będziesz świadkiem formowania się galaktyk i odwiedzisz jedne z najpiękniejszych mgławic, jakie dotychczas odkryto. W miarę podróży zgłębisz obszar naszej galaktyki - Drogi Mlecznej aż w końcu powrócisz na Ziemię spoglądając po drodze na nasz Układ Słoneczny.

Ta cudowna i zapierająca dech w piersiach podróż przez formujące się galaktyki doprowadzi nas z powrotem do Układu Słonecznego i Błękitnej Planety.

TAJEMNICE GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ

Zabierzemy Cię w podróż do Betlejem sprzed 2000 lat by odnaleźć naukowe wyjaśnienie niezwykłego fenomenu na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. Prześledzimy możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski o niecodziennych zjawiskach astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Postaramy się ustalić, które z nich mogły być na tyle charakterystyczne, by mogły prowadzić mędrców w ich trudnej podróży przez pustynię - od Babilonu, aż do samego Betlejem, by tam mogli oddać hołd nowo narodzonemu Królowi. Ta nowoczesna próba wyjaśnienia Bożonarodzeniowej historii zauroczy i zafascynuje każdego widza, niezależnie od wieku.

LODOWE KRAINY

Delikatna równowaga między wodą, lodem i organizmami żywymi stanowi przedmiot badań naukowych od wielu pokoleń. Podróżując do obszarów podbiegunowych naszej planety zbadamy ekosystemy, które funkcjonując tam tętnią życiem i przekonamy się jak ich przetrwanie może wpływać na przetrwanie człowieka.

Poza Ziemią zobaczymy jak lód kształtuje wygląd innych planet i księżyców w Układzie Słonecznym.

ZNAKI NA NIEBIE - Asteryzny

Skąd wzięły się nazwy gwiazdozbiorów? Co mają wspólnego ze znakami zodiaku? Jak zmieniają się w ciągu roku i dlaczego? Na te i wiele innych pytań znaleźć można odpowiedź w trakcie tego pokazu. Usłyszymy legendy pochodzące z różnych stron świata, wiążące się z gwiazdozbiorami, zobaczymy jakie zmiany następują na niebie na przestrzeni miesięcy, lat a nawet setek tysięcy lat. Zobaczyć też można w czasie tego pokazu jak wyglądają znane nam gwiazdozbiory jeżeli uniesiemy się w przestrzeń i spojrzymy na nie z planet krążących wokół innych gwiazd. Od teraz znaki widoczne na niebie będą niosły ze sobą znacznie głębsze przesłanie.

POZNAJ GRANICE UKŁADU SŁONECZNEGO

Przyłącz się do nas w poszukiwaniu granicy naszego Układu słonecznego. Określenie ich jest sprawą trudną lecz może mieć znaczenie dla lepszego zrozumienia zjawisk na Ziemi.
Sonda IBEX została zaprojektowana w celu stworzenia mapy obszaru, wewnątrz którego wpływ Słońca dominuje nad nieprzyjaznymi czynnikami przestrzeni międzygwiezdnej.
Pokaz "IBEX: W poszukiwaniu granic Układu Słonecznego" przybliża widzom problematykę związaną z funkcjonowaniem sondy i zjawiskami, które są przez nią badane.

DWA SZKIEŁKA

W trakcie jednego ze star party, para uczniów poznaje historię teleskopu, pierwszych odkryć, dokonanych z jego pomocą, które pomogły nam w ustaleniu naszego miejsca w Kosmosie i tego jak dzisiejsze, zaawansowane instrumenty pozwalają nam poszerzyć wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata.

Mają oni możliwość zobaczyć jak działają najnowocześniejsze teleskopy oraz jak największe obserwatoria badają nowe, fascynujące zjawiska i obiekty na niebie. W trakcie oglądania nieba przez teleskop widzowie wraz z bohaterami pokazu odbywają podróż do czterech księżyców Jowisza, po raz pierwszy zaobserwowanych przez Galileusza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk.

Poznają również historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych. Pokaz zawiera zapierające dech w piersiach efekty wizualne, które umożliwiają widzowi przeniesienie się w przestrzeń kosmiczną. Efekt uzupełnia ścieżka dźwiękowa nagrana przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną.

Na 7-metrowej specjalnie przygotowanej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowych projektorów trójwymiarowe obrazu Kosmosu. W odróżnieniu od klasycznych planetariów tutaj możemy nie tylko oglądać aktualne położenie gwiazd, ale także podróżować po galaktykach czy też odwiedzać każdą z osobna planetę układu słonecznego. W naszym repertuarze znajdują się również specjalnie przygotowane dla Państwa filmy, które nie tylko w profesjonalny sposób opowiadają nam o otaczającym nas wszechświecie, lecz także zapewniają niezapomniane wrażenia audiowizualne.

Zapraszamy Państwa przez cały rok, mieścimy się w samym sercu promenady na najwyższym piętrze Gabinetu Figur Woskowych w sąsiedztwie Kina Eva.